Türkiye davet aldı: İlk monokok şasi aracı İtalya yolunda

İtalya’da her yıl düzenlenen Formula Student yarışmasına daha önce katılım sağlayan Düzce Üniversitesi Motor Sporları Topluluğu, bu sene de Türkiye’den davet edilen 4 takımın arasında yer aldı. Öğrenciler, kendi ürettikleri monokok şasi aracıyla yarışmada boy gösterecek. Yarışmada derece elde etmek isteyen öğrenciler, uluslararası sponsorlar ile Dünya şampiyonu olmak istiyor.

Ürettikleri monokok şasi aracının Türkiye’de ilk olduğunu söyleyen Motor Sporları Topluluğu Kaptanı Kubilay Aydın, “Bu araç, 2019 yılında kurulan topluluğumuzun Formula Student yarışmalarına katılmak için yaptığı bir araç. İtalya yarışları için hazırlandı. 3 ay gibi kısa bir süre içerisinde 15 kişilik ekibin sabah akşam çalışmaları ile hurda malzemeleri daha düşük maliyetlere getirerek üretilen bir araç. Aracın motoru MT 07 olarak kullandık. Kaza yapmış bir motosikletten alıp kendimiz ayırdık. Araç monokok bir araçtır. Ön kısmı tamamen bu şekilde tasarlandı. Türkiye genelinde ilk monokok şaşesini üreten biziz. Tamamen Düzce Üniversitesi öğrencilerinin kendi el emeğiyle üretildi. Motor konumlandırılması ve diferansiyel açıları tamamen bize ait” dedi.

“Kimseden yardım almadık”

Aracın yapımında hiçbir firmadan yardım almadıklarına dikkat çeken Aydın, “Kimseden yardım almadan kendi tasarımlarımızla yaptığımız bu araç, ip gibi gitmesi ve direksiyon ayarlarının çok kolay olmasını sağlıyor. Mühendislik harikası olsa da Düzce Üniversitesi öğrencileri tarafından tasarlandı. Normal Formula araçlarına nazaran daha kalın katmanlar yaparak çok büyük bir sağlamlık yaptık. Ön darbe sönümleyicilerini de kendimiz ürettik” diye konuştu.

“Destek istiyoruz”

Daha iyi desteklerle Dünya Şampiyonu olacaklarını dile getiren Çiçek Koç ise “Genelde firmalarla görüşmeye gidiyoruz. Mailler atıyoruz, bir şekilde onlara ulaşmaya çalışıyoruz. Aracı tanıtarak destek istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Epey bir hırsımız var”

Formula Student yarışmalarından davet alan 4 takımın arasında yer aldıklarını ifade eden Koç, “Katılan takımlara uluslararası firmalar sponsor oluyor. Biz Düzce Üniversitesi’nde sadece Düzce çapında firmalardan sponsorluklar buluyoruz. Eğer bize uluslararası bir sponsor gelirse biz Dünya Şampiyonu olacağımıza inanıyoruz. Bu konuda epey bir hırsımız var. Geçtiğimiz senelerde zaten katılmıştık. Bu sene yine çalışmalarımız devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x