İstanbul Sözleşmesi’nden çekilen Türkiye’de 25 Kasım: İpek L., dört çocuğunun gözü önünde eşi tarafından öldürüldü!

T24 Haber Merkezi

Türkiye’de 25 Kasım’da, en az üç kadın öldürüldü. Onlardan biri de Pendik’te yaşayan İpek L.’ydi. Eşi Yılmaz L.,  İpek L.’yi 4 çocuğunun gözü önünde silahla vurarak öldürdü. Bodrum’da ise 47 yaşındaki Figen Bezmez’i oğlu, Çankırı’da da Kezban G.’yi eşi Yakup G. bıçaklayarak öldürdü.

Bugün, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü. Küresel Cinsiyet Eşitsizliği 2023 Dünya Raporu’nda, Türkiye; 146 ülke arasında 129. sırada yer aldı. 2023’ün ilk 10 ayında erkekler, 268 kadını ve 19 çocuğu öldürdü. Yüzlerce kadın ve çocuk cinsel istismara ve taciz uğradı. Kadınların ve çocukların failleri arasında çoğunlukla eş, baba, oğul, amca, sevgili gibi yakınındaki erkekler yer aldı. 

Şiddet uygulayanları “etkili iletişim” ile rehabilite edecek gece yarısı genelgesi

Türkiye’nin 25 Kasım’a girdiği gece yarısı ise Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ile İlgili Cumhurbaşkanlığı Genelgesi” yayımlandı. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren genelgede, Türkiye’de kadına yönelik şiddetle ilgili uzaklaşma kararları ve koruma tedbirleri yeterli şekilde işleme konulmazken, genelgede ‘”şiddete sıfır tolerans’ anlayışı ile tedbirler alınmaya devam edileceği” belirtildi.

Erken evlilik, zorla evlendirme, dijital şiddet gibi konuların detayına inilmeyen genelgede, ŞÖNİM’in kapasitesinin genişleteceği belirtildi. Genelgede, şiddet mağduru kadınlar dışında, “şiddet uygulayanlara” yönelik yapılacak çalışmalar dikkat çekti.

Erdoğan imzalı genelgeye göre, 6284 sayılı Kanun kapsamında, şiddet uygulayanlara yönelik “öfke kontrolü, etkili iletişim ve stresle başa çıkma” hususlarında bireysel ve grup çalışmaları yapılandırılacak. Genelgeyle, kadına yönelik şiddetle mücadele alanında “kanıta dayalı” politikaların geliştirilmesi temel alınacak. 

TIKLAYIN – Erdoğan’dan 25 Kasım genelgesi: Kadına şiddet uygulayanlara 6284 kapsamında “öfke kontrolü ve etkili iletişim” çalışması yapılacak, “kanıta dayalı” politikalar geliştirilecek


Erdoğan’ın 25 Kasım konuşmasından

Erdoğan: İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmemizin kadına şiddetle mücadelede en küçük olumsuz etkisi olmadı

Erdoğan, bugün yaptığı açıklamada ise Türkiye’nin, kadına şiddetle mücadeleye karşı uluslararası bir anlaşma olan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinin “en ufak olumsuz etkisi olmadığını” savundu. 

Erdoğan, Türkiye’nin kendi imzasını taşıyan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile çıktığı İstanbul Sözleşmesi için, “Marjinal grupların ve sapkın akımların istismar malzemesi haline gelen İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmemizin, kadınların hakları ve şiddetle mücadeleye en küçük olumsuz etkisi olmamıştır. Kadın haklarıyla ilgili kazanımları örseletmeyiz. Mevzuatımızı sürekli genişletiyoruz, yeniliyoruz” dedi.

Erdoğan, Cumhur İttifakı ortakları Yeniden Refah Partisi ve HÜDA PAR’ın karşı olduğu bilenen 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’u da “büyük devrim” olarak nitelendirdi.

TIKLAYIN – Kadınlar, Mecidiyeköy’den haykırdı: İstanbul Sözleşmesi’nden çıkanların vaadi, 6284’ü kaldırmak!


İpek L.’nin evi

İpek L., çocuklarının gözü önünde öldürüldü

Bütün bunların gölgesinde, Türkiye’de bugün en az üç kadın öldürüldü. Onlardan biri de İstanbul Pendik’te yaşayan İpek L.

DHA’da yer alan habere göre, İpek L., eşi Yılmaz L. tarafından 4 çocuğunun gözleri önünde silahla vurularak öldürüldü. Silah seslerini duyan bina sakinleri durumu polis ve sağlık ekiplerine bildirdi.

Olay yerine gelen sağlık ekipleri İpek L.’nin olay yerinde hayatını kaybettiğini belirledi. Polis ekipleri ise Yılmaz L.’yi gözaltına alarak polis merkezine götürdü.

Evde yapılan incelemelerin ardından İpek L.’nin cenazesi otopsi yapılmak üzere Adli Tıp Kurumu Morgu’na kaldırıldı.

TIKLAYIN – Erdoğan: İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmemizin kadına şiddetle mücadelede en küçük olumsuz etkisi olmadı

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x