Gazze’deki ambulans şoförü anlattı: ‘Yok olan insanlık’

İsrail-Filistin çatışmaları 21’inci gününde devam ederken, İsrail’in ablukası altındaki Gazze’de ambulans şoförlüğü yapan Mahmud Bedevi bölgede yaşadıklarını ve tanık olduklarını anlattı. Bedevi, ‘insanlığın yok olduğunu, yandığını, yerle bir olduğunu’ söyledi.

Bedevi, “Çok zor durumlar oluyor. Ambulans şoförü olarak yaşananlara alışıyorsun. Eller, baş ya da kesilmiş bedenler… Buna alıştık” ifadelerini kullandı.

‘TIBBİ MALZEME BİTMEK ÜZERE’

Bedevi, BBC muhabirine konuşurken de bir füze patlaması sesi geldi. “Bütün bunlar yaşanırken pek dinlenemiyoruz. Durum çok kötü. Şimdi ölü ve yaralıların bulunduğu bölgeyi öğrenmeye çalışacağız” diyen ambulans şoförü, İsrail’in ‘topyekûn abluka’ uyguladığı Gazze’de tıbbi malzemeninse artık bitmek üzere olduğunu söyledi.

Çalışırken eşi ve altı çocuğu için de endişelendiğini anlatan Bedevi, onların da kendisi için endişe ettiğini belirtti. Ağır bir şekilde bombardıman olurken saatte bir ailesini aramaya çalıştığını, ancak telefonun iyi çekmediğini aktaran Bedevi, “Ailenle iletişim kurmak çok zor. Şebeke iyi olup olmadıklarını öğrenmek için aramaya ancak yetiyor” dedi.

21 GÜNDE 7 BİNDEN FAZLA FİLİSTİNLİ HAYATINI KAYBETTİ

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, 7 Ekim’den bu yana İsrail’in saldırılarında 7 binden fazla Filistinlinin öldürüldüğünü açıkladı. Bu kişilerin yarıya yakını ise çocuklar. Birleşmiş Milletler (BM) hastanelerin üçte birinin ve temel sağlık merkezlerinin üçte ikisinin kapandığını açıkladı. Bunun sebebi de yakıt eksikliği ve aldıkları hasarlar.

İsrail Gazze Şeridi’ne yakıt gönderilmesine izin vermiyor çünkü bunun Hamas tarafından alıkonulabileceğini savunuyor. Ayrıca Hamas’ın yakıt depoladığını da iddia ediyor. BM yakıt stoklarının tükenmek üzere olduğunu ve gelecek günlerde hangi servislerin öncelik haline getirileceğiyle ilgili ‘zorlu kararlar’ almak zorunda kalınacağı uyarısında bulundu. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x