Faciaya dönüşen düğünde yangın böyle çıkmış: Korkunç detay ortaya çıktı

Irak’ın Musul kentinde gece saatlerinde bir düğün salonunda 115 kişinin ölümüne neden olan yangın faciasında bir haftalık yas ilan edildi.

Musul’da bir düğün salonunda havai fişekler nedeniyle çıkan yangında ilk belirlemelere göre 115 kişi hayatını kaybederken 200’den fazla kişi de yaralandı. Irak Sivil Savunma Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada ise, yangının gerekli tedbirlerin alınmaması sonucu yaşanan ihmal nedeniyle hızla yayıldığı kaydedildi.

GELİN VE DAMAT DA ÖLENLERİN ARASINDA

Alınan bilgilere göre kurbanlar arasında gelin ve damadın olup olmadığı bilinmiyordu. Ancak BBC’nin aktardığına göre yerel bir yetkili acı haberi vererek gelin ve damadın hayatını kaybettiğini ifade etti. Gelinin 2006 doğumlu Hannin Riyaz ve damadın da 1995 doğumlu İvan İşo Gehke olduğu ifade edildi.

“ATEŞ SALONU YUTTU”

Başka bir görgü tanığı ise “Ateş salonu resmen yuttu. Becerebilenler dışarı çıktı ama pek çok kimse içeride mahsur kaldı. Dışarı çıkabilenler bile perişen bir haldeydi” açıklamasında bulundu.

ÖLENLERİN ARASINDA ÇOCUKLAR DA VAR

Yaşamını yitirenlerin çoğunun duman nedeniyle boğulduğu ifade ediliyor. Hayatını kaybedenler arasında çocukların da olduğu söylendi.

KORKUNÇ DETAY

Irak Haber Ajansı’nın verdiği bilgilere göre etkinlik alanının dış duvarları ülkede yasa dışı olan yüksek derecede yanıcı bir kaplama ile kaplıymış.

YETKİLİLERDEN AÇIKLAMA

Yapılan açıklamada, “Yangın, yüksek derecede yanıcı, düşük maliyetli inşaat malzemelerinin kullanılması sonucunda yaşandı. Salonun bazı kısımları çöktü ve bu malzemenin kalitesizliği nedeniyle çok hızlı bir şekilde oldu” denildi.

YENİ GÖRÜNTÜLER GELDİ

Havai fişeklerin yol açtığı yangında, salonda yaklaşık bin kişi bulunduğu bildirildi.

Bunun yanı sıra düğünden yeni görüntüler de gelmeye devam ediyor. Yayımlanan bir videoda yangının çıkış anının da olduğu görüldü.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x