Avrupa Konseyi’nden Türkiye’ye: Toplanma özgürlüğünü korumak için önlem alın

Avrupa Konseyi’nin karar organı Bakanlar Komitesi, üç aylık toplantısında, Türkiye’ye ‘toplanma özgürlüğünün korunması için önlem alma’ çağrısında bulundu.

Euronews haber sitesinin aktardığına göre, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının uygulanmasını denetlemek için yaptığı son üç aylık toplantıda ‘Oya Ataman grubu davasına’ ilişkin ara kararı kabul etti. Mahkeme, bu kararla birlikte ‘Türkiye’de toplanma özgürlüğünün korunması için önlem alınması çağrısı’ yaptı.

‘ORANTISIZ MÜDAHALELERİ 15 YILI AŞKIN SÜREDİR İNCELİYORUZ’

Komite, kabul ettiği ara kararda, ‘Türkiye’de barışçıl toplanma özgürlüğüne yönelik orantısız müdahaleleri 15 yılı aşkın bir süredir incelediğini’ hatırlatarak Türkiye makamlarının, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nu AİHM ve Anayasa Mahkemesi içtihatlarında belirtilen ilkeler doğrultusunda ‘kuvvetli bir şekilde’ değiştirmesini talep etti.

Komite, ayrıca Türkiye’deki makamları, ‘göz yaşartıcı gaz ve diğer silahların kullanımına ilişkin 2016 tarihli yönetmeliğin uygulanmasının uluslararası standartlara tam olarak uygunluğunu sağlamaya’ çağırdı. Kararla birlikte Türkiye’den ‘son beş yıl içinde toplantı ve gösterilerin polis tarafından denetlenmesi ve 2911 sayılı Kanun’un ihlaline ilişkin kovuşturma ve mahkumiyet kararlarının sayısı hakkında ayrıntılı bilgi verilmesi’ de istendi.

‘KOLLUK KUVVETLERİNE EĞİTİM VERİN’

Bakanlar Komitesi, Türkiye makamlarını, ‘ilgili kanunları uygulamaya ve insan hakları konusunda hakim, savcı ve kolluk kuvvetleri personeline eğitim vermeye’ davet etti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi eski başkanı Oya Ataman’ın 2000 yılında İstanbul Sultanahmet Parkı’nda F tipi cezaevlerini protesto etmek için basın açıklaması yapmasına polis müdahale ederek izin vermemişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir